Strona główna

Aktualne wiadomości

Aktualne wiadomości

 

Afryka to wielki kontynent, bardzo różny pod względem warunków klimatycznych i przyrodniczych. Zamieszkany jest on przez tysiące, różniących się od siebie  kulturą, wierzeniami, językiem plemion i narodów. W jednym kraju obok siebie mogą żyć setki tak różniących się społeczności. Nie można tego porównać do znanych nam na co dzień doświadczeń. Dla tego trudno nam uczciwie i dobrze ocenić co tam się dzieje.


Ta z jednej strony bardzo ciekawa i egzotyczna różnorodność jest wielkim bogactwem Afryki ale przysparza jej olbrzymiej ilości problemów. Jest rzeczą  bardzo trudną budować państwo,  jego przemysł, miasta,  jedność społeczną na  wzór  znanych nam, europejskich lub innych rozwiniętych państw.

Wiadomości które do nas docierają z niektórych regionów Afryki mogą czasem budować obraz bardzo smutny, gdzie dużo jest informacji  o niepokojach, konfliktach, wojnach. To efekt bardzo trudnych warunków ekonomicznych w wielu krajach. Władza tam jest zbyt słaba by zmienić  negatywną sytuację ekonomiczną, rozwiązać problemy związane z biedą, zapobiec konfliktom na tle różnic etnicznych i religijnych.


Wiele problemów powstaje w wyniku gwałtownych niekontrolowanych właściwie zmian jakie zachodzą w wielu gospodarkach państw afrykańskich. Powodem tego jest brak potrzebnych środków do prawidłowej realizacji zmian oraz brak wykształconej kadry.

Rządy kolonii państw europejskich zatrzymały normalny rozwój tego regionu prawie na 500 lat. Przez niewolnictwo, zagładę części ludności, brak wykształcenia. Okres wolności państw afrykańskich to około 50 lat, to trudny czas, budowano je często bez wykształconych ludzi i potrzebnych pieniędzy, z wielojęzyczną i wieloreligijną ludnością.

By zrozumieć warto pamiętać że podobna sytuacja dotknęła i nas w jej najcięższych przejawach Wikipedia do dyskryminacji rasowej  zalicza okres 6 letni kiedy Polaków traktowano jako niższą rasę przez Trzecią Rzeszę.

Pomimo tego coraz więcej krajów wchodzi na drogę szybkich zmian gospodarczych i buduje stabilność.

Afryka jest na drodze burzliwego rozwoju.

Wierzmy że przemiany będą szły w dobrym kierunku i że wraz z  rozwojem będzie coraz mniej takich informacji. Choć droga wydaje się odległa  na razie, to przemiany następują. Istnieje opinia że jest to miejsce gdzie pomimo ryzyka, warto inwestować ze względu na dużą możliwość rozwoju i osiąganie bardzo dużych zysków. Chiny przodują i dokonują bardzo wielu inwestycji, w tym bardzo dużych  inwestycji, na kontynencie afrykańskim. Świadczy to o olbrzymich możliwościach rozwoju  jakie tam istnieją.

Obraz jaki relacjonują nam nasi podróżnicy, turyści, Polacy którzy tam pracowali i mieszkali na co dzień, mówi nie tylko o pięknej przyrodzie i zwyczajach, ale o ciekawych i pogodnych  ludziach, pomimo że żyjących niekiedy w bardzo ciężkich warunkach.

 

Aktualne wiadomości z Afryki :


Pracownicy Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych przygotowują relacje z  z ważnych wydarzeń na tym kontynencie a także z wydarzeń związanych z Afryką w Polsce.

Strona Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych : www.pcsa.org.pl

"Raporty kwartalne"  kliknij :  www.pcsa.org.pl   raporty  kwartalne

 

Serwis informacyjny BBC dotyczący Afryki :   www.bbc.co.uk    najnowsze wiadomości  Afryka

Radiowy serwis informacyjny BBC : www.bbc.co.uk   radio poświęcone  Afryce

allAfrica zawiera bierzące wydarzenia : allAfrica.com

 

Africa Renewal to serwis informacyjny tworzony przez afrykańską filię Departamentu Informacji Publicznej ONZ : www.un.org   Afryka wiadomości