Spis treści
Słoń afrykański
Słoń afrykański jest największym zwierzęciem lądowym, jakie obecnie żyje na Ziemi. Jego długość wraz z trąbą wynosi nawet 7,5 metra, wysokość w kłębie do 4 metrów, a waga nawet 7 ton. Cechami, z których najbardziej znane są te zwierzęta żyjące w Afryce, są uszy o długości nawet 1,5 metra, trąba i charakterystyczne kły.
Lew
Nazywany potocznie królem zwierząt – lew, jest drugim co do wielkości kotem na Ziemi, o długości całkowitej sięgającej 3,5 metra wraz z metrowym ogonem. Lwy to najniebezpieczniejsze zwierzęta Afryki. Charakterystyczna dla samca lwa jest bujna grzywa wokół głowy, zwykle w takim samym, jasnobrązowym kolorze, jak reszta ciała zwierzęcia.
Żyrafa
Żyrafy, to najwyższe zwierzęta w Afryce i na całej planecie. Cechą charakterystyczną roślinożernej żyrafy, jest długa szyja, wraz z którą samiec może osiągać nawet 6 metrów wysokości. Samice są nieco niższe. Umaszczenie żyrafy, to brązowe, lub pomarańczowe łaty na kremowym, czasem białym tle.
Gepard
Gepard jest ssakiem z rodziny kotowatych, pokrytym krótką, kremową sierścią w brązowe cętki. Jest najszybciej biegającym ze ssaków zamieszkujących Ziemię. Sprzyja temu jego zwinna, delikatna budowa i niewysoka waga, dzięki której osiąga ogromne przyspieszenie. Jako jedyny kot nie chowa pazurów, co daje mu dodatkową przyczepność w czasie biegu.
Bawół afrykański
Bawoły to zwierzęta żyjące w Afryce głównie na sawannie, ale również w lasach tropikalnych. Ich ciało jest pokryte sierścią, która z wiekiem staje się niemal czarna. Długość bawołu wynosi od 2,7 do 3,5 metra, a waga od 500 do nawet 900 kg. Rogi o rozpiętości około 1 metra posiadają przedstawiciele obu płci.
Hipopotam
Z pozoru ciężkie i niezgrabne hipopotamy są niezwykle niebezpiecznymi zwierzętami, dzięki długim, groźnym kłom i niezwykle ostrym siekaczom. Długość ciała dorosłego hipopotama może sięgać nawet 4,5 metra, wysokość 1,5 metra, a masa nawet 4,5 tony. Jego ciało ma charakterystyczny beczkowaty kształt.
Nosorożec
Istnieje 5 gatunków nosorożców. Zwierzęta żyjące w Afryce to nosorożce białe i czarne. Najbardziej charakterystyczną cechą nosorożca, są rogi na nosie, z których przedni jest wyraźnie dłuższy i u nosorożca białego osiąga nawet 1,5 metra długości. Nosorożce to drugie co do wielkości zwierzęta lądowe o długości do 4 metrów, wysokości do 1,85 metra i wadze do 2,5 tony.
Pelikan
Pelikan jest ptakiem wodnym o charakterystycznym, długim i prostym dziobie i worku skórnym umieszczonym pod żuchwą, który ułatwia połykanie dużych ryb. Długość pelikana to 105 do 188 centymetrów, a jego masa od 3,5 do 15 kilogramów. Większą część ciała pelikanów pokrywają białe pióra, grzbiet między skrzydłami jest czarny.
Szympans
Szympans jest dużą małpą człekokształtną, o wzroście samców 170 cm, a samic do 130 cm. Futro szympansa jest czarne, ale z wiekiem siwieje i łysieje. Charakterystyczny dla szympansów jest tryb życia – budują gniazda na drzewach, nawet 40 metrów nad ziemią. Wszystkie 4 kończyny szympansa są chwytne, wyposażone w kciuk.
Goryl
Największa współcześnie żyjąca małpa naczelna. Dorosły samiec osiąga 175 centymetrów wzrostu i wagę nawet 200 kilogramów. Charakterystyczna jest wystająca żuchwa goryli. Ciekawostką jest fakt, że tak jak ludzie, goryle mają indywidualne odciski palców.
Zebra
To jedno z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt Afryki, należy do koniowatych i posiada umaszczenie w charakterystyczne czarno – białe pasy. Zebry żyją w stadach i dzięki temu umaszczeniu drapieżnikowi trudniej jest wychwycić wzrokiem jedną konkretną zebrę – kolorystycznie zlewają się w całość.